Commander Douglas Kennedy

file

Chief Staff Officer (CSO), Fleet Activities Sasebo

     Commander Douglas Kennedy graduated from the University of Nebraska-Lincoln with a Bachelor of Arts in International Relations in 1996. He reported to OCS on Nov. 1, 1997 and was commissioned Feb. 28, 1998.

      Ensign Kennedy reported to USS Robert G. Bradley (FFG 49) in November 1998 as Electrical Officer.  He was selected for Early Department Head served in Bradley until July of 2001.

      Lieutenant Junior Grade Kennedy graduated from Department Head School in February of 2002 and reported as Weapons Officer in USS Curtis Wilbur (DDG 54) in May 2002.  Lieutenant Kennedy served as Weapons Officer and Combat Systems Officer from May 2002 until December 2004.  While aboard Wilbur he led the installation and first deployment of the Long Range Search and Track (LRST) system on a FDNF DDG.

      He attended Naval Postgraduate School in Monterey California and graduated from the Joint Command, Control, Communications, Computers and Intelligence (JC4I) curriculum on 15 June 2007.  His thesis work was on modeling, simulation and testing of Adaptive Command and Control Architectures for Expeditionary Warfare.  He was selected for Lieutenant Commander in August 2005 and promoted Sept. 1, 2006. 

      Lieutenant Commander Kennedy reported as Navigator in USS Essex (LHD 2) July 25, 2007.  He served as both Essex Navigator and Force Navigator for Commander, Amphibious Squadron Eleven.  While aboard Essex, he completed a Straits of Malacca transit in support of Operation Caring Response.

      Following duty on Essex he reported to U.S. 7th Fleet Staff aboard USS Blue Ridge (LCC 19) homeported in Yokosuka, Japan.  His duties included the planning and execution of all C4I requirements for Seventh Fleet operations in the Korean Theater of Operations. 

Lieutenant Commander Kennedy returned to USS Essex (LHD 2) as Operations Officer on March 10, 2011.  His first duties included planning and executing amphibious and humanitarian operations for Operation Tomodachi.  Additionally, he was responsible for the planning and execution of two Talisman Sabre and Cobra Gold exercises, two POTUS missions, the Essex and Bonhomme Richard Hull Swap, Bonhomme Richard’s first FDNF INSURV and numerous U.S. 7th Fleet amphibious exercises and operations.

Commander Kennedy reported as Executive Officer at Naval Beach Unit Seven in February 2014.  While serving as Executive Officer he led the Command through its first INSURV since commissioning and was also instrumental in revamping the Unit’s maintenance and operational schedules. 

Commander Kennedy transferred to Naval Expeditionary Combat Command Pacific (NECC PAC) in February 2015 and served as Assistant Chief of Staff for Training and Readiness until volunteering to return to sea duty as Operations Officer in USS Bonhomme Richard (LHD 6) in April 2016. 

CDR Kennedy completed his tour in Bonhomme Richard in January 2018 and transferred to Amphibious Squadron Eleven where he served two years as the N3, Operations Officer.  He was responsible for planning multiple operations including Sang Yong 18, Valiant Shield 18 and Talisman Sabre 19 for the Commander, Amphibious Force 7th Fleet. 

He reported to Commander, Fleet Activities Sasebo as Chief Staff Officer in August 2019.

Commander Kennedy is married to Tomoko Kuroki Kennedy, originally from Kawagoe-city, Saitama Prefecture, Japan.

Share This Page

This is an Official US Navy Website
Switch to Full Site
Switch to Mobile Site