Executive Officer

Commander Robert J. Michael

Commander Robert J. Michael, USN

Cmdr. Robert J. “BoBo” Michael II, of Klein, Texas, received his commission in December 1994 after graduating from Texas A&M University with a Bachelor of Science in Aerospace Engineering. He was designated a Naval Flight Officer in July 1996. After qualifying as an EA-6B “Prowler” electronic countermeasures officer with Electronic Attack Squadron 129 (VAQ-129), he served in a number of sea tours, starting with the VAQ-136 “Gauntlets,” forward deployed on USS Independence (CV 62) and USS Kitty Hawk (CV 63) from November 1997 to August 2000. There he served as the legal officer, information systems security officer, plans and tactics officer, and avionics/armament division officer.

            From May 2003 to February 2005, Michael was the information warfare officer for Carrier Strike Group SEVEN, embarked on USS John C. Stennis (CVN 74). From May 2005 to February 2008, he served with the VAQ-141 “Shadowhawks,” deployed on USS Theodore Roosevelt (CVN 71) as the electronic warfare officer, administrative officer, and maintenance officer. His final sea tour was as the assistant air officer, or “Mini Boss,” with USS Abraham Lincoln (CVN 72) from April 2011 to April 2013.

            Michael began his shore tours in August 2000, when he reported to the Naval Postgraduate School (NPS). There he completed a Master of Science degree (with Distinction) in Modeling, Virtual Environments, and Simulation (MOVES); a Master of Science in Computer Science; and his Joint Professional Military Education (JPME) Phase I. Additionally, he was recognized with the Monterey Council Navy League Award for Highest Academic Achievement in his graduating class. Finally, he went on sabbatical to the Chief of Naval Operation’s Strategic Studies Group XXI as an associate fellow from November 2001 to June 2002.

In February 2008, Michael served with the Navy’s Quadrennial Defense Review Integration Group as a strategic communication team member, executive assistant to the director, and power projection analyst.  He attended the Naval War College from 2010 to 2011, earning a Master of Arts in National Security and Strategic Studies, a Joint Analysis for the Warfare Commander Certification, and his JPME Phase II.  From May 2013 to August 2016, he served the executive officer of Naval Air Station Meridian, Miss. In November 2015, he qualified for “Command Ashore – Installation” as a shore installation management specialty career path officer. He then served as the executive assistant to Commander, Navy Region Mid-Atlantic (CNRMA), from August 2016 to August 2019. While at CNRMA, he served as the commanding officer of Naval Support Activity Saratoga Springs, New York, from June to August 2017 during the unplanned loss of the incumbent.

Michael reported to Naval Air Station Corpus Christi as the executive officer in September 2019.

            Michael has earned the Meritorious Service Medal, Air Medal (Strike/Flight), Navy Commendation and Achievement Medals, but he’s most proud of the Battle “E” awards, Navy Unit Commendations, and Meritorious Unit Commendations earned as part of the top performing teams of VAQ-136, VAQ-141, and USS Abraham Lincoln.

Share This Page

This is an Official US Navy Website
Switch to Full Site
Switch to Mobile Site