Naval Support Activity Bethesda Logo Commandant, Naval District Washington  |  Naval Support Activity Bethesda
Commander, Navy Installations Command
  Find Your Region or Installation
CSCM (SW/AW) Sanja L. Walker
CSCM (SW/AW) Sanja L. Walker

Senior Enlisted Leader

Culinary Specialist Master Chief (SW/AW) Sanja L. Walker was born in Griffin, Georgia and enlisted in the United States Navy in June 1998 from the same town.

Walker completed Basic Training in Great Lakes, Illinois in August 1998 and attended Mess Management Specialist “A” School from August to October 1998 at Lackland AFB in San Antonio. Upon graduating, she received orders to VAQ-133, Whidbey Island, Washington, where she served as Cook on Watch and Assistant Watch Captain.

In July 2002, Walker transferred to Naval Medical Center Bethesda, Bethesda, Maryland, where she deployed with USNS COMFORT (T-AH 20) in support of Operation IRAQI FREEDOM. In March 2003, she was promoted to Mess Management Specialist 2nd Class (STAR program).  She receive a Humanitarian Reassignment to Military Entrance Processing Station Atlanta where she worked as Travel Clerk from January 2005 to April 2006.

From Atlanta, she transferred to Pre-Commissioning Unit (PCU) MAKIN ISLAND (LHD-8) in San Diego where she assumed the duties as Records Keeper and Leading Petty Officer.  In December 2006, she was promoted to Culinary Specialist 1st Class and transferred in April 2011 to USS KIDD (DDG-100).  Aboard KIDD she served as the Leading Petty Officer and was pinned to the rank of chief petty officer while deployed in September 2011.  In April 2012,  Walker "cross-decked" to USS HOWARD (DDG-83) to fill the critically gapped Leading Culinary Specialist billet.

Walker transferred to Recruit Training Command Great Lakes in March 2013, where she served as a Recruit Division Commander pushing 6 divisions, and as a Leading Chief Petty Officer (Ship 5). In June 2015 she advanced to senior chief petty officer.

In July 2016 she transferred to USS GEORGE WASHINGTON (CVN-73) assigned as Services LCPO/LCS where she advanced to master chief petty officer.

In August 2019 she reported to Naval District Washington (NDW) Headquarters Washington, D.C., serving as Regional Unaccompanied Housing Program Manager.

She is currently on temporary orders from NDW, serving as the acting senior enlisted leader at Naval Support Activity Bethesda.

Master Chief Walker’s personal awards include the Navy and Marine Corps Commendation Medal (two awards), Navy and Marine Corps Achievement Medals (five awards) and various other service and campaign awards.

Share This Page